Kuşadası Haberleri

TARİŞ KİMSENİN ÇİFTLİĞİ OLMASIN

0

TARİŞ KİMSENİN ÇİFTLİĞİ OLMASIN
GEZİ PARKI OLSUN

Ortalama bir çiftlik 10-15 dönüm arazi üzerine kuruluyor..Ve, ancak 100 adet büyükbaş hayvanın içinde yaşayacağı bir mekanı kapsayabiliyor…

Son günlerde Kuşadası, ortalama 100 baş hayvanın otlayıp, meleyebileceği bir alan üzerinde hayaller kuruyor, projeler üretiyor..Çünkü, başkaca hayal kuracağı, proje üreteceği alan, en azından sahil şeridinde kalmadı..

Bahsettiğimiz alan neresi? Sahil şeridindeki Tariş’in arazisi..Aydın Büyükşehir Belediyesi son dakika bombası olarak patlattı..Tariş’in arazisini satın aldığının haberini verdi.

Tariş’in arazisi, artık ABB’nin diyebiliriz…Haber gerçekten de güzel.. Öncesinde gelişen hiçbir temastan haberimiz olmasa da, bizi ilgilendiren netice..

24 milyon 200 bin TL’ye alınan arsanın, sıradan bir çiftliğe göre oldukça pahalı olduğunu söylemeliyim..Sırf denize sıfır bir noktada olduğu için bu değeri yapan Tariş’in arsasının, aslında başkaca da hiçbir özelliği yok..İçinde restore edilmeye değer bir yapı olduğunu da düşünmüyorum..

Yeşil bir alan olması da sözkonusu değil. Sadece yapılaşmamış bir alan olması, arsaya değer katıyor.

Aynı paraya şehrin muhtelif bir yerinde, daha geniş bir alan kamulaştırılarak,” Kent Meydanı “ olarak şehre kazandırılabilirdi.

YİNE DE ALKIŞLAYALIM, AMA LÜTFEN HAYAL KURMADAN

Yine de, sahil şeridindeki konumuyla, yeşillendirilmesi halinde değer kazanacak bu alan önemli..Tek şartla, o da yeşil olarak kalması halinde..İçinde hiçbir ticari alan olmadan halkın doğrudan kullanımına sunulacaksa, arsanın değeri yıllar boyunca daha da değerli hale gelecek.

Aksi taktirde, birilerine peşkeş çekilip, işletmecilik uğruna çarçur edilecek ise, bir anlamı olmadığını düşünüyorum.

Öte yandan, Kuşadası’nın arka bahçesinin sürekli ihmal edildiği gerçeği de önümüzde duruyor..Sahil şeridindeki kamu binalarının taşınması gündemde iken, umarım Tariş’in arsasına da bir kamu binası düşünülmez..

KOLLEKTİF BEYİN GEREKİYOR

Halkın ne istediğinden de önemlisi, kollektif bir beynin oluşması..Kuşadası Belediyesi,Kuşadası Kaymakamlığı, STK’lar projenin içinde olmalı..Sadece oy kullanmak gibi bir görev ile kısıtlanmamalı..

Şehrin kahrını çeken yerel yöneticilerin, “Tariş’in arsasının alındığı” haberinin verildiği basın toplantısına davet bile edilmediği gerçeği ortada iken, bu projeden çok şey beklemek hayal olabilir.

ÇERÇİOĞLU NEDEN SANDIK KURUYOR

Çerçioğlu, son dönemde Boyalık Yolu’ndaki battı, çıktı projesine yönelik tepkileri azaltmak için sandık kuruyor..Bunun altını özellikle çizmek isterim..

Su faturalarına yönelik tepkileri de biliyor..Otoparkların yarattığı nefreti de hissediyor..Şimdi,Tariş arsası için de aynı tepkiyi almamak adına sandık kuruyor.

Ama, bilmeli ki, Kuşadası Halkı ,10 dönüm arazide otlayan 100 baş büyükbaş hayvan değil..Mutlaka yukarıdaki konularda da bir düşüncesi vardır.

Bana kalırsa, sahil bandında tasarlanacak olası bir kamu binası, her zaman trafik demek, kargaşa demektir.

Tariş’in arsası, büyük bir parka dönüştürülüp, yol kenarlarındaki otoparklar kaldırılmalı, kıyı şeridi yaya yürüyüşüne açılmalı.. Trafiğe kapatılmalı..

Kent Meydanı için de, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın, Belediye Hizmet Binasını da kapsayan projesini makul buluyorum..

Özetle: Tariş’in arsası, kimsenin çiftliği olmasın,,Gezi Parkı olsun..

Bir Yorum Yazınız...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir. *

Kuşadası Rehber

Kuşadası Rehberi

Kusadasiplus.com Editör Bize Ulaşin : kusadasiplus@gmail.com