Bizden Haberler, Haberler

RANTSIZ SOSYAL BELEDİYECİLİK

0

RANTSIZ “SOSYAL BELEDİYECİLİK”
DÜŞÜNÜLEMEZ, HAYAL BİLE EDİLEMEZ
2014 yılına ait bir haberimiz şöyle diyor:
“Cadde ve sokakların belediyeler tarafından ücretli otopark ilan edilerek kiraya verilmesini yargıya taşıyan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği’ni haklı bulan Danıştay, “yolların amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle düzenlemeyi iptal etti.
Ülke genelindeki benzeri uygulamalara emsal nitelikteki kararla ilgili açıklama yapan davayı açan derneğin başkanı Kemal Arslan, kişi ve kuruluşların talep etmeleri halinde ellerindeki bilgi ve belgeleri paylaşabileceklerini söyledi.”
Haberin içeriğinde ayrıca şu bilgilere de yer veriliyor.Danıştay, Burdur Belediyesi’nin temyiz başvurusunu kabul etmedi..Tüm Türkiye için emsal oluşturacak olan karar, cadde ve sokaklarda ücretli otopark uygulamasını durduracak nitelikte.
BENZER MÜCADELE KUŞADASI’NDA DA VERİLDİ
Benzer hukuk mücadelesi Kuşadası’nda da verildi..Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin cadde ve sokakları otopark olarak işletmesi vatandaşlarca itiraz konusu olarak, yargıya taşındı..Kuşadalı Avukat Nilgün Öğünçlü önderliğinde bir grup yurttaş, yürütmeyi durdurma kararı alınmasında etkin rol üstlendi..
Nitekim, 16 Temmuz 2014 tarihinde Aydın BŞB bünyesinde kurulan şirket ile ilgili ilçelerdeki yol, cadde, sokak ve meydanlar üzerindeki araç park yerlerinin ‘AYBEL İnş. Org. Spor Hiz. Tem. Gıd. San. ve Ltd Şirketi’ne 3 yıl süreyle kiraya verilmesini hukuka aykırı bulan Aydın 2. İdare Mahkemesi, söz konusu otopark uygulamasını red etti.
Ancak, tüm uğraşılara karşın, otopark ücretlerinin cadde ve sokaklardan toplanmasının önüne geçilemedi..Bırakın hukuka uyulmasını, ehil olmayan biçimde tahsilinin dahi önüne geçilemedi..
Şaibeli ihaleler ile ulusal basında yer alan Aydın Büyükşehir Belediyesi, şimdi Kuşadası’ndaki plajların işletmesine soyunuyor.
PLAJLAR ÜCRETSİZ İŞLETİLECEK
Dün Atatürk 1 ve Atatürk 2 Köprülü Kavşak açılışlarında plajların ücretsiz işletileceğinin haberini veren Aydın Büyükşehir Belediyesi, plajlardan gelir elde etmeyecek ise, bu işe neden el atsın?
Doğrusu, benim pek de aklım almadı.
Yasal olmadığı halde,.cadde ve sokaklarda ücretsiz otopark uygulamasına izin vermeyen ABB, plajlarda ücretsiz nasıl hizmet verebilir?
Yoksa, plajlarda işletilecek çeşitli büfelerden elde edilecek gelirler mi hesaplanıyor?
Yani halk arasında kullanılan bir deyim ile “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmeyecek mi?”
BEACH CLUP KALİTESİNDE PLAJ
Burada akıllara şu soru geliyor..Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce plajlarda halk büfelerinin sayılarının artırılması ve bu büfeler aracılığı ile gelir kaydedilmesi düşünülüyor olabilir.
Hatta ilk örneği, Atatürk Bulvarı’nda Halk Ekmek büfesi ile gerçekleştirildi bile..
Bu durumda da, baraka dönemi değilse bile, ihaleye çıkarılacak “yeni büfeler” dönemi ufukta görünüyor,diyebiliriz.
Ne de olsa, rantsız sosyal belediyecilik düşünülemez..

YAZI : ZEYNEP INAK

Bir Yorum Yazınız...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir. *

Kuşadası Rehber

Kuşadası Rehberi

Kusadasiplus.com Editör Bize Ulaşin : kusadasiplus@gmail.com