Kuşadası Plajları

Milli Park Plajı

0
Milli Park Plajı 1223

Milli Park Plajı

Milli Park Plajı İçmeler Koyu Dilek Yarımadası Milliparkının 1. inci koyudur. Millipark giriş kapısına 300 mt mesafededir. Milliparkın tek kumsal plajıdır. Denizi sığ olduğundan çocuklar için idealdir. Otopark, WC, soyunma kabini, piknik masaları, sezlong ve şemsiye üçretsiz olarak misafirlerin hizmetindedir.

Akşam üzeri saat 18 : 00 dan sonra yaban domuzlarını görürseniz sakın korkmayın, evcil hayvan gibi yaban domuzlarını besleyebilirsiniz. Milliparkın her koyunda bu saatlerde yaban domuzları koylara iner ve tatilcilerin arasında dolaşarak karınlarını doyururlar. ..

Aydınlık koyu milli parkın 2. plajı olup giriş kapısında 5 km uzaklıktadır, Plajın bir doğu birde batı tarafından olmak üere iki iniş yolu bulunmaktadır, Aydınlık plajı milli parkın en uzun plajlarındandır. denizi çok temi ve derin olmakla beraber sahili büyük taşlıklardan oluşmaktadır. yüzmenin keyfini yaşamak için en uygun koy’dur aydınlık plajı…

Milli parkın 3. plajı olan kalamaki yani yeni ismiyle kavaklıburun koyu giriş kapısına 9 km mesafededir. 1 km’lik sahil şeridiyle tatilcilerine yüzmenin keyfini yaşatıyor. Kavaklıburun koyu sahiliyle birlikte uzun çam ağaçlarıylada piknikçilerin keyifle kullanacağı bir koy olarak dikkati çekiyor.

Karasu koyu milliparkın en sonuncu koyu’dur 500 metrelik sahil şeridi ve derin serin suları özellikle dalmaya meraklı tatilcileri ağırlıyor. giriş kapısına 11 km uzaklıktadır. çam ağaçların altında hem piknik yapıp hemde derin sularında dalmak için seçebileceğiniz en güzel koylardan birisidir…

Karasu koyunda denize girdikten sonra duş alabileceğiniz duş yerleri, üstünüzü değiştireceğiniz soyunma kabinleri ve tuvaletler, acil ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz cafeler bulunmaktadır…

Deniz kaplumbagasi, Yunus baligi, Fok baligi, Mercan Çipura, Istavrit, Hamsi, Karagöz, Levrek, Kefal, Deniz kestanesi, Trança, Köpek baligi, Sinarit, Lahoz, Ofroz, Müren, Yilan baligi, Mirmir, Ahtapot, Sargoz gibi türler mevcuttur.

Sarıkaya Kanyonu Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın içinde, giriş kapısının 6 km ilerisinde kalamaki koyuna varmadan 200 metre geride sol taraftadır. Tahminen 4 – 5 km uzunlugundaki bu kanyon doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Kanyon aynı zamanda dağcılık sporu yapanlar içinde çok müsaittir. Derin vadi içinde ilerlerken oksijen burnunuzu yakacaktır. vadinin içinden akan küçük dere yürüyüşe ayrı bir zevk vermekdedir. Tırmanmak için korkusuz dağcıları güzelçamlıya bekliyoruz.

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı:Parkımız Ege Bölgesi, Aydın ili sınırları içinde yer alır. Dilek Yarımadası 1966 yılında, Büyük Menderes Deltası 1994 yılında ilan edilmiştir. Yarımada 10.985, delta 16.613 hektar olmak üzere toplam 27.598 hektarlık bir yüz ölçümüne sahiptir. Yarımada ülkemizde maki florasının en iyi örneklerine sahip olduğu gibi, kuzey bakılarında Karadeniz florasına ait türleri de barındırmaktadır. Delta ise Ege Bölgesi’nde göçmen kuşlar için en önemli yaşama alanlarından biridir. Delta aynı zamanda deniz balıklarının yumurta bırakma sahasıdır. Yarımada, yaz mevsiminde yöre halkının denizden yararlandığı bir merkez haline gelmektedir.

Bir Yorum Yazınız...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir. *

Kuşadası Rehber

Kuşadası Rehberi

Kusadasiplus.com Editör Bize Ulaşin : kusadasiplus@gmail.com