Aktiviteler

Kuşadası Efes Turu

0

Kuşadası Efes Turu

Kuşadası Efes Turu

Kuşadası Efes Turu,100 yılı aşkın süredir araştırmacılara ve arkeologlara ev sahipliği yapan Efes bu anlamda anadolu’nun en geniş kazı alanı, döneminde Asya’nın da en büyük ticaret merkezi olmuştur.

Roma dönemi Küçük Asya eyaletinin başkenti olmasının yanı sıra, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın da inşa edildiği yerdir. İlk kez Amazonlar tarafından kurulduğu söylenen Efes sadece ticarette değil aynı zamanda kültürel ve sanatsal alanda da önderliğini elinde tutuyordu.

Yüzyıllar boyu Efes farklı dinlerin yayılmasında da önemli rol oynamıştır. Örneğin Selçuk’taki müzede bulunan Artemis Heykeli, Pagan (çok tanrılı din) inncının temsilcisi, Efes’teki St. Jean Kilisesi ise Hıristiyanlığın en yoğun şekilde buradan yayıldığının kanıtıdır.

Tur rehberiniz sabah otelinizde sizlerle buluşacak ve daha sonra Kuşadasını arkamızda bırakarak tekrar dönmek üzere turumuza başlıyoruz.

Efes antik kentini ziyaretimiz esnasında göreceğimiz kalıntılar ve tarihi eserler Odeon,Trajan Çeşmesi, Scholastika Hamamları, Hadrian Tapınağı ve Celsus Kütüphanesi. Kitaplık sütunlar ve heykellerle bezenmiştir. Efeste bulunan antik tiyatro ise 24.000 koltuk kapasitesi ile antik çağların en büyük tiyatrosudur.. Arcadian Yolunu takip ederek tur aracına ulaşacağız., .Efes Antik Kentine olan ziyaretimiz yaklaşık olarak 2 saat civarında sürecektir.

Bir sonraki durağımız ise Artemis Tapınağıdır,Avcılık, Vahşi doğa ve berekt Tanrıçası onuruna yaptırılmış bu tapınak antik çağların 7 harikasından biridir. .Artemis Tapınağı antik yunan tapınakları arasında en görkemli ve büyük olanların başında gelmektedir.

 

Kuşadası Efes Turu

Efes Antik Kenti İzmir’e oldukça yakın mesafede tarihi harabelerden oluşan turistik mirasımız. Efes hakkında kısa bilgi verelim, detaylı bilgi aşağıda. Efes ve çevresindeki yerleşik yaşamın izleri M.Ö 6000 yılına kadar uzanmaktadır. Efes Harabeleri’nin yanısıra dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı da bölgede yer almaktadır. Efes Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan yapıtlar bize dönemin hayatı açısından keyifli bir hikaye sunuyor. İzmir şehir merkezi ve Kuşadası’na yakınlığının da etkisiyle Efes’i yılda yaklaşık 1.5 milyon turist ziyaret ediyor, siz de en kısa sürede bu sayıya dahil olun deriz. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turistik merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti’nin tarihi M.Ö 2000 yılına dayanmaktadır. Efes’te bir çok farklı şehir kurulduğundan ve yer değiştirmelerden dolayı, kalıntılar 8 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Efes Antik Kenti olarak gezilen bölge ise o dönemin gelişmiş şehir yapısını, yaşantıyı ve mimariyi gözlemlemek için en iyi bölgedir. Antik Bölge’de ve Efes-Selçuk civarlarında arkeolojik kazı çalışmaları devam etmektedir.

Kuşadası Efes Turu

İzmir’e ulaştıktan sonra, Efes’e ulaşım için İzmir’den Selçuk‘a giden minibüslere ya da tren tercih edilebilir. İzmir, Basmane’den Aydın’a giden trenler Selçuk’tan geçmekte ve yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Tren her zaman daha çok tercih edeceğimiz bir yöntem olsa da daha sık sefer saati olması ve daha hızlı olması nedeniyle, biz minibüsü tercih ettik. Bornova’daki otogarın üst katından ilçelere giden araçlar bulunmakta ve yaklaşık yarım saatte bir Selçuk’a giden minibüsler var. Yolculuk yaklaşık 50 dk – 1 saat sürüyor ve Selçuk otogarına varıyorsunuz. Minibüsün ücreti 9 TL. Buradan 10 dakikada bir kalkan Efes servislerine binebilirsiniz ve 5 dakika içinde Efes Antik Kenti’nin girişine varıyorsunuz, ücreti 2.5 TL. Biraz macera yaşayayım derseniz Efes sapağına kadar yürüyüp otostop da çekebilirsiniz. Yaz aylarında Selçuk’tan İzmir’e son minibüs 8 buçukta. Siz tabii yine de gidince kontrol edin saatleri.

Efes’e birçok turist de Kuşadası’ndan geliyor. Genellikle yabancı turistler Kuşadası’ndan turlarla ulaşıyor Efes’e. Kuşadası Selçuk arası yine minibüslerle yaklaşık 20 dakika.

En iyi şirketlerin seçilmiş en keyifli önerilerinin en iyi fiyatlarla sunulduğu Turizm Bakanlığı onaylı A sınıfı seyahat acentesidir.
 • Editör Puanı
 • Kültürel
 • Gezi
 • Tarih
 • Yaşam
 • Toplam Puan
 • Kullanıcı Puanı
 • Kültürel
 • Gezi
 • Tarih
 • Yaşam
 • Toplam Puan

Bir Yorum Yazınız...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir. *

Kuşadası Rehber

Kuşadası Rehberi

Kusadasiplus.com Editör Bize Ulaşin : kusadasiplus@gmail.com