Kuşadası Blog

KARAOVA’DA BUNDAN 714 YIL ÖNCE KATALANLAR 3000 TÜRK’Ü ŞEHİT ETMİŞLER

0

Bundan ta 714 yıl önce 15 Ağustos günü bu topraklarda Anea Savaşı yaşanmış. Burnumuzun dibinde Karaova bölgesinde…

Biz Türkler herhalde toprağı kara diye “Karaova” demişiz, Kuşadası-Davutlar-Güzelçamlı arasındaki bölgeye. Aslında antik dönemde adı:”Karovo” yani “Karya toprağı” demek.

Karaova’da bundan tam tamına 714 yıl önce müthiş bir savaş yaşanmış. Hem de kimler arasında biliyor musunuz? İspanyollar ile Türkler arasında.

Tam 15 Ağustos 1304 tarihinde İspanyol-Katalanları Anea’daki (Kadı Kalesi) Bizanslılara yardım etmek için bölgeye gelmiş. Bölgedeki Menteşe beyliği Türkleri ile kıyasıya bir savaşa başlamışlar. Ramon Muntaner’in kayıtlarına göre 3000 Türk şehit olmuş. Ayrıntılı öyküsünü Yerel Tarih Dergisi’nde yayınlayacağız.
Sadece biz Türklerin neden Karaova dediğimize geleceğim. Gerçekten 3000 Türk’ün kanı ile sulanan bu topraklara Karaova demeyeceğiz de ne diyeceğiz?
Kuşadası’nın tarihini yeniden yazmaya çalışıyoruz. Her zaman var olan ancak üstündeki toz bulutunu üflediğimizde görebildiğimiz farklı bir tarihimiz var. İsteriz ki 15 Ağustos tarihinde Kadı Kalesi’nde minik bir anma düzenlensin, 714 yıl önce bu topraklar için şehit olmuş 3000 Atamız için bir dakikalık gönülden bir saygı duruşu yapılsın.

Kaynak : Kuşadası Kuyeta Sedat Onar

Bir Yorum Yazınız...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir. *

Kuşadası Rehber

Kuşadası Rehberi

Kusadasiplus.com Editör Bize Ulaşin : kusadasiplus@gmail.com