Bizden Haberler

Kadınlarımız ve Rol Modellerimiz

0

Kadınlarımız ve Rol Modellerimiz

Kadınlarımız ve Rol Modellerimiz…
Kadınlar yaşamın her alanında rüzgar gibi esmeye devam ediyor..Rio 2016 Olimpiyatlarında çeyrek finale yükselen A Milli Kadın Basketbol Takımı, bunun en güzel işaretini verdi.
.
Öte yandan, A Milli Kadın Basketbol takımının başarısına karşın, ne yazık ki hala, Türkiye’de kadınların spor yapmasının önündeki engeller ortadan kaldırılmış değil..Yapılan araştırmalar, ergenlik ile birlikte kadınların yüzde 51’inin sporu bıraktığını ortaya koyuyor.
Kız çocuklarının özgüven kazanmasının en büyük destekçilerinden birinin spor olduğuna inanan biri olarak, toplum baskısının bu noktada etkili olduğunu düşünüyorum.
Kadınların sporu bırakmalarındaki en büyük etken, sporun erkeklere özgü bir ilgi alanı olduğu kanısının yerleşik olması..Bu algıyı mutlaka değiştirmek gerek..Olimpiyatlar, bu algı değişikliği için fırsat olmalı..
Kadınların sporu bırakmaması için, toplumdaki rol modellerin çoğalması şart..2016 Rio Olimpiyatlarında büyük başarı elde eden A Milli Kadın Basketbol Takımının hemcinsleri adına çok büyük bir hizmet verdiğini düşünüyorum.
HER SPOR DALINI KADINLAR DA YAPABİLİR
Kadınların tüm spor dallarını başarı ile yapacağının örnekleri hızla çoğalıyor..
İşte buna ilişkin haberimiz şöyle:
“Judo kızlar için değil, derlerdi
Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda Brezilya’ya ilk altın madalyasını kazandıran judocu Rafaela Silva, bir kadın olarak Olimpiyat sporcusu olma yolunda yaşadıklarını paylaştı:
“Rio’da, genç kızların çok erken bir yaşta hamile kaldığı ve erkeklerin uyuşturucu işine karıştığı fakir bir bölgede büyüdüm. Ailemi ve ülkemi hayal kırıklığına uğratmak istemediğim için hayatımı spora adadım ve en iyisini başarmak için çalıştım.
Spor yapmaya ilk başladığım dönemde erkekler ‘Judo kızlar için değil’ derlerdi ve bu nedenle kızlara karşı yarışmak istemezlerdi. Bense judonun kızlar için de olduğunu kanıtladım ve Olimpiyat madalyasını kazandım.”
Judo’dan ayrıca, yol bisikleti alanında 3 altın Olimpiyat madalyası sahibi ABD’li sporcu Kristin Armstrong ile yedili ragbi alanında bronz Olimpiyat madalyası sahibi Kanadalı sporcu Jen Kish, Olimpiyat sporcusu olma yolundaki deneyimlerini paylaştılar.Şimdi de, bizim kadınlarımız, basketbolda tarih yazarak rol model olmayı hak ettiler..
YAZLIK SİTELERDE SPOR ALETLERİNE İHTİYAÇ VAR
Öte yandan Kuşadası’nda amatör ve profesyonel spor dallarına yönelik altyapı eksikliğinin altını çizmeliyim..Sitelere spor aletleri konulması için belediye kapılarını aşındıran yüzlerce kadınımız var.
Onların bu haklı talebine destek vermek yerel yönetimlerin görevi olmalı..
Spor, ekmek ve su gibi, yaşamın olmazsa olmazı..
Bu bilinç kadınlarımız ile yürütülmeli, çoğaltılmalı.

Yazı: Zeynep Inak

Bir Yorum Yazınız...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir. *

Kuşadası Rehber

Kuşadası Rehberi

Kusadasiplus.com Editör Bize Ulaşin : kusadasiplus@gmail.com