Bizden Haberler

Baba Olabilmek Güç Görev

0

Baba Olabilmek Güç Görev

Baba Olabilmek Güç Görev Nasıl da “öksüz” bir toplumuz.
İşte, çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen bir anketten çıkan sonuçlar:
Soru: Babanız evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştı mı?
Yanıtlar:
Evet, 1 yıldan fazla %27
Evet, 1-6 ay boyunca %15
Evet, 6-12 ay boyunca %5
Hayır %53
Anket sonuçları özetle şöyle:
“Babanız evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştı mı?” sorusunu yanıtlayan kişilerin %53’ünün cevabı “Hayır” olurken; ankete katılanların neredeyse yarısı olan %47’lik kesimin cevabı “Evet” oldu. Anket sorusuna yanıt veren katılımcıların %27’si babalarının bir yıldan uzun bir süre boyunca evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştığını söylerken, %15’i 1-6 ay boyunca evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştığını söylüyor. Katılımcıların %5’i ise babalarının 6-12 ay boyunca evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştığını belirtiyor.
BABA ROL MODELİ EKSİK
Yukarıdaki anket 46.069 kişi tarafından yanıtlandı.Bu nedenle önemli ve üzerinde yorum yapmaya değer..Özgüvensiz, ezik ve sürekli çevresi tarafından desteklenmeyi bekleyen bireylerin içinde bulunduğu problemli durumun, yukarıdaki tablodan kaynaklandığını düşünüyorum.
Babanın hiç olmadığı ya da uzaklarda bulunmak zorunda kaldığı, çok çalıştığı, sistem içinde öğütüldüğü günümüz koşullarında, çocukların gözlemlediği baba rol modelinden memnun olmadığını, bunun da onları daha öfkeli ve şiddete yatkın bireyler haline dönüştürdüğünü düşünüyorum.
Babanın ya da annenin yaşamla olan “zorlu” ilişkisi, yeni yetişen bireyleri, suç ve ceza ikilemine yöneltmekte.
Tam da “Babalar Günü” öncesi yapılan yukarıdaki anket de gösteriyor.Bu toplumun yükünü, aslında BABALAR üstleniyor..
BABALARIN YÜKÜ AZALTILMALI
Babaların yükünün azaltılması, kadınların ekonomik ve sosyal yaşamda daha aktif roller alması ile mümkün..Sadece çocuk doğurma makinesi olarak görülen ve birden fazla çocuk için zorlanan kadınlarımızın asıl görevi, eşleriyle ortak bir yaşam mücadelesi vermek olmalı.
YARIN BABALAR GÜNÜ
Tüketim toplumunun sıradan alışveriş çılgınlığına dönüşen günlerinden biri.olsa da, biz farklı bir bakış açısı ile “BABA”lara bakmayı başarmalıyız.Yalnız olmadıklarını, yanlarında olduğumuzu hissettirmekle güne başlamalıyız.
“Baba” kavramı ve modeli, güçlü görünmek zorunda olmak gibi “güç” bir görev olmaktan bir an önce çıkarılmalı..

Yazi: Zeynep inak

Bir Yorum Yazınız...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir. *

Kuşadası Rehber

Kuşadası Rehberi

Kusadasiplus.com Editör Bize Ulaşin : kusadasiplus@gmail.com